Kultura i literatura

Kultura i literatura

Mówiąc o kulturze mamy na uwadze cały wachlarz wydarzeń, które wpłynęły na rozwój społeczeństwa, jego tradycji, różnorodności społecznej, percepcji odbierania świata oraz sposobów ukazywania tego.

W wielu kulturach starożytnych właśnie dzięki potrzebie zapisywania wydarzeń powstało mnóstwo ciekawych dzieł sztuki, które do dziś podziwiać możemy w galeriach, muzeach lub w formie zdjęć czy też tekstów. Literatura, nieodzownie połączona ze sztuką i kulturą, w równym stopniu tworzy kulturowe dziedzictwo naszych czasów.

W każdym domu możemy podziwiać najróżniejsze obrazki oprawione w ramki, które dla nas są oczywistą ozdobą nadającą zdjęciu czy obrazkowi dodatkową wymowę. Oprawiamy nasze ulubione zdjęcia, rośliny, obrazki ręcznie malowane przez dzieci czy najbliższych. Tak właśnie uczestniczymy w procesie kulturowym.

Kultura naszych czasów jest niezwykle ciekawym zjawiskiem, a jej podwaliny nadal kryją się w zamierzchlych czasach kultur starożytnych, z których do dziś czerpiemy inspiracje.

Dzięki współczesnym metodom zapisywania róznych form artystycznych, czy nawet amatorskich wytworów, jakie możemy tworzyć codziennie, chociażby poprzez fotografowanie, bierzemy udział w budowaniu kolejnej formy kultury. Różnorodne materiały, jakie możemy wykorzystać do poligrafii dają wiele możlwości i ogranicza nas tylko nasza kreatywność. Rozwijamy się jako społeczeństwo i szukamy coraz to nowszych form przekazu kulturowego. Wcześniej dominowała literatura, obecnie internet. Nadal jednak nawiązujemy do przeszłości czerpiąc ze źródeł historycznych. W naszych domach w ramkach mniejszych czy wiekszych znajdziemy najróżniejsze obrazy, zdjęcia czy rysunki w dobranych technikach i o różnej ekspresji.

Współczesna kultura i literatura są bardzo bogate i świetnie określają nasze społeczeństwo, jako nieustannie poszukujące bodźców do definiowania przemyśleń i wydarzeń i międzyludzkiej komunikacji oraz współdziałania.

Ciekawe jest to, że współczesny człowiek coraz częściej zagląda do przeszłości, inspirując się baśniami, zapisanymi w literaturze, historiami z legend, czy też z zapisów z odległej przeszłości, o których nawet nie wiemy, czy opisane wydarzenia naprawdę miały miejsce.

dante