Władca Pierścieni jako sześcioksiąg

Władca Pierścieni jako sześcioksiąg

Władca Pierścieni to jedna powieść ale w sześciu księgach. Wydawca podjął decyzję aby podzielić jej wydanie na trzy tomy, ze względów zapewne ekonomicznych i komercyjnych. W ten sposób ułatwił nieco czytelnikom konsumowanie tej obszernej powieści. Przez to dzieli się w następujący sposób:

– I tom, zatytułowany od jednej z ksiąg Drużyna Pierścienia to księga pierwsza zatytułowana Powrót Cienia, oraz druga, czyli właśnie Drużyna Pierścienia.

– Tom II, czyli Dwie Wieże to księga trzecia pod tytułem Zdrada Isengardu oraz czwarta, czyli Podróż do Mordoru;

– Tom III, nazwany od ostatniej z ksiąg Powrót króla to piąta księga pod tytułem Wojna o Pierścień oraz wyczekiwany i upragniony Powrót króla w księdze szóstej.

Tolkien pisał Władcę Pierścieni przez aż i tylko jak na sześć ksiąg dwanaście lat, włączając w to czas Drugiej Wojny Światowej.

Sześcioksiąg doczekał się pierwszego wydania, co nie dziwi w Wielkiej Brytanii łącznie w przeciągu dwóch lat, to jest 1954 i 1955. Już w latach sześćdziesiątych cieszył się tak ogromną popularnością, że jego nakład stale rósł, nie tylko w krajach anglojęzycznych. Tłumaczono go na nawet najmniej popularne języki. W latach 1962 i 1963 można było zasięgnąć już polskojęzycznych wersji.

Sukces Władcy Pierścieni był sukcesem powieści fantasy, Tolkiena jako pisarza oraz przede wszystkim hobbitów i ich losów, które wszyscy chcieli poznawać, w dużej mierze odrywając się od nieco smutnej i mniej barwnej powojennej rzeczywistości. Powieści miały charakter wielowymiarowy i choć sam autor uważa, że jego udział w I wojnie światowej nie miał wpływu na późniejszą twórczość, to w dużej mierze ukazały wartość życia w pokoju i zgodzie, sztukę dzielenia się bogactwami świata i wzajemnego szacunku. Ukazały, że nawet jeśli istnieje jakieś transcendentne zło, to wspólnymi siłami i z pomocą każdego nawet najprostszego człowieka, można je pokonać. Ukazały siłę i potencjał drzemiące w jedności i harmonii, oraz wizję dążenia do idylli oraz utopii lepszego świata.

dante