Rody Hobbitów

Rody Hobbitów

Pojawiające się w różnych częściach mitologii Tolkiena hobbity, możemy rozróżnić według rodów, z których pochodziły.

Wśród Bagginsów, rodu mającego swój początek od wzmianki o Balbie Bagginsie z nieopodal Hobbitonu, oprócz najbardziej znanego Bilbo warto wymienić jego matkę Belladonnę i ojca Bungo. Z tegoż strony babcię Laurę i dziadka Munga, którzy mieli jeszcze czworo innych dzieci: Belbę, Longo, Lindę i Binga.

Następnie bliscy im Sackville-Bagginsowie, czyli Lobelia, żona Otho, który miał odziedziczyć po Bilbie wymarzony Bag End, ale dostał jedynie komplet srebrnych łyżek.

Ich syn Lotho, który mieszkał wraz z matką w wykupionym przez nią już po śmierci męża Bag End, który jako plantator ziela fajkowego dał się skorumpować Sarumanowi, za co mógł w miejscu Starego Młynu w Bag End postawić nowy, ceglany, ze specjalnymi urządzeniami. W celu uzyskania jeszcze większych zysków, zajął się eksportem towarów poza granice Shire, których z czasem zaczęło brakować dla samych hobbitów. Ci zaczęli je z czasem wykradać dla zawartości i samych skrzyń, w których żyli, tworząc nowy, raczej nędzny krajobraz. Sam Lotho ogłosił się władcą Shire, co miało dla niego katastrofalne skutki.

Kolejnym hobbickim rodem byli Bolgerowie, a wśród nich Adaldrida, Estella, Fredegar, oraz rodzina Brandybucków, z rodu Oldbucków, potomków Bukki z Moczarów, a także Gamgee, wśród nich Bella, Bilbo, nazwany po Bilbie Bagginsie, Elanor Piękna, która miała przypominać elfkę oraz Hamfast i Złotogłówka (u Marii Skibniewskiej oraz Marii i Cezarego Frąców) czy Złotowłoska (w przekładzie Jerzego Łozińskiego), dosłownie z angielskiego oryginału “Złoteloczki”, które to imię nawiązuje do jej ponadprzeciętnej urody.

Wyróżniającymi się hobbitami byli Tukowie, którzy w linii męskiej dożywotnio dziedziczyli urząd thana, przewodniczącego sądów i głównodowodzącego wojsk. Wśród nich najważniejszymi są Adamanta Chubb (matka Belladonny, a więc i babka Bilba Bagginsa), Bandobras, najważniejszy w historii hobbitów aż do Wojny o Pierścień, Diament z Long Cleeve, Eglantina, Esmeralda oraz Pimpernel.

Poza tym pojawiają się hobbity jak: cechujący się sokolim okiem Deagol, przyjaźniący się ze silniejszym od siebie Smeagolem, z którym dzielił wspólne zainteresowania o początkach wszystkiego. Poznajemy również Maggota, farmera, który szczuł obcych swoimi psami, Marcho i Blanco, założycieli Shire, kelnera Noba i stajennego Boba, czy Różę Cotton, która stała się późniejszą żonę Sama Gamgee. Poza tym wspomina się o Toboldzie Hornblowerze, któego imieniem nazwano ziele fajkowe Stary Toby, Falko Boffina, syna młynarza Teda Sandymana, najwyraźniej dumnego ze swoich nieestetycznych stóp Odo Proudfoot oraz Noakesa ze wsi Nad Wodą.

dante