Uczestnictwo w kulturze rozumiane jako jej odbiór i przyswajanie treści jest obecnie dostępne dla wszystkich. Kultura wychodzi naprzeciw oczekiwaniom odbiorców poprzez różnego rodzaju instytucje zajmujące się jej upowszechnianiem. Przeciętnemu człowiekowi kultura kojarzy się ze sztuką, literaturą, teatrem czy kinematografią i jest to słuszne skojarzenie. Uczestnictwo w kulturze jest ważną aktywnością w życiu każdego człowieka. Liczne badania dowodzą, że szeroko rozumiana kultura ma pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia. Kontemplacja treści kulturalnych wpływa na rozwój zdolności poznawczych, zaspokaja potrzebę piękna i estetyki. Uczy wrażliwości na odmienność i pokazuje odmienne perspektywy.
[IMAGE=cuvHexeWCork.jpg]
Wydarzenia kulturalne i jak je znaleźć?
[IMAGE=bxGy6LfjO1jQ.jpg]
Jednym ze sposobów korzystania z zasobów kulturalnych są muzea. Organizowane w nich wystawy pozwalają na poznanie interesujących rzeźb, obrazów, plakatów, ikon i innych artystycznych dzieł. Do obejrzenia wystawy w muzeum nie są potrzebne duże pieniądze – większość z nich udostępnia swoje zbiory raz w tygodniu bezpłatnie. Wiele muzeów oferuje darmowy wstęp w określony dzień miesiąca.
[IMAGE=d79csAfrTreE.jpg]
Innym sposobem na „konsumpcję” kultury są wywiady z autorami książek, tekstów prasowych, poetami czy dramaturgami. Spotkania autorskie organizowane są przez biblioteki miejskie w każdym większym mieście. Ich harmonogram dostępny jest w informatorach oraz na stronach internetowych. Spotkania z literatami organizowane są również przez duże księgarnie, czy w trakcie targów książek. Udział w tego rodzaju imprezach jest zawsze bezpłatny. Warto chociaż raz wybrać się na spotkanie autorskie, by uczestniczyć w dyskusji, poznać autora i posłuchać powodów, dla których widzi świat w taki, a nie inny sposób.
Mówiąc o kulturze nie można nie wspomnieć teatru. Dzięki ulicznym festiwalom teatralnym i spektaklom objazdowym, nawet w mniejszych miejscowościach można zobaczyć świetne spektakle, w doborowej obsadzie i reżyserii. W teatrze każdy znajdzie coś dla siebie: uniwersalne treści wplecione w dramat czy komedię, miłosne rozterki czy współczesne problemy.
Dress code wydarzeń kulturalnych
Wydarzenia kulturalne cechuje określony dress code czyli szczególny sposób ubierania się. Mimo, że nie jest on współcześnie bardzo rygorystycznie przestrzegany, to warto się do niego zastosować, jeśli nie chcemy odróżniać się od innych, lub okazać lekceważenia.
Konkretny typ ubioru obowiązuje przede wszystkim w trakcie wydarzeń odbywających się wieczorem. Dotyczy to zarówno spektakli teatralnych, koncertów muzyki poważnej czy wyjścia do opery. We wszystkich tych przypadkach obowiązuje strój wieczorowy. Panowie powinni być przynajmniej w marynarce.
Pozostałe wydarzenia kulturalne nie wymagają aż tak sztywnych zasad. Przykładowo obejrzenie dużej wystawy, czy większej ich ilości w jednym muzeum z pewnością wymaga lekkiego stroju, konieczne są również wygodne buty Rieker, bo zwiedzanie odbywa się pieszo. Niektórzy sugerują także, by ubiór do muzeum dopasować do jego typu, czy określonej wystawy. Oznacza to, że do Muzeum Powstania Warszawskiego bardziej odpowiedni będzie strój galowy, a do Muzeum Sztuki Nowoczesnej wybrać można ubiór luźny czy nawet ekstrawagancki.
Regularne obcowanie z kulturą, sztuką i literaturą wzbogaca nasze życie, uczy empatii, buduje poczucie własnej wartości. Korzystajmy więc z kultury – jest dostępna na wyciągnięcie ręki