Arcyklejnot

Arcyklejnot

Znaleziony przez Thraina I u podnóża Ereboru Klejnot, który miał być wyjątkowy pod każdym względem, przede wszystkim wielkości. Podobno miał posiadać swoje własne światło, które promieniowało jeszcze bardziej, gdy Krasnoludy oszlifowały go. Odbijał przez to promienie światła, wydobywając z siebie wszystkie odcienie tęczy.

Nawiązanie do Pieśni o Perle

Ta historia jest wyraźnym odniesieniem do słynnej gnostyckiej Pieśni o Perle, z Aktów św. Tomasza, znanej zarówno w wersji syryjskiej i greckiej, w której królewski syn otrzymuje posłanie od rodziców aby odnaleźć perłę, przetrzymywaną przez smoka, co udaje mu się dopiero, gdy staje się emocjonalnie dojrzały. Nie wiadomo skąd wzięło się zainteresowanie Tolkiena gnozą, aczkolwiek jest to dość popularny temat w literaturze i często zapożyczany bez większych konsekwencji.

Klejnot, nazywany Sercem Góry choć duży jak na swój gatunek, był na tyle mały, aby Bilbo mógł go uchwycić i zdołał go ukryć przed innymi kompanami, nie potrafił się bowiem oprzeć jego pięknu, czego jak wiemy, Thorin nie mógł mu wybaczyć aż znalazł się na łożu śmierci.

Dziedziczyli go bowiem królowie krasnoludów z rodu Durina i został już raz przywłaszczony przez Smauga wraz z innymi wartościowymi przedmiotami. Ten, usypał sobie z nich legowisko, w pewien sposób bezczeszcząc ten skarb.

Bitwa Pięciu Armii

Bilbo, który sam miał wybrać dla siebie należną część skarbu był świadomy, że nie będzie to mógł być ten jakże cenny dla Thorina Arcyklejnot, postanowił ujawnić swój łup dopiero gdy Thorin nie chciał podzielić się skarbem z ludźmi i elfami. Klejnot miał być kartą przetargową w tej kłótni, która jak wiemy została jednak zażegnana poprzez konieczność zjednoczenia siły w walce przeciwko goblinom i wargom w Bitwie Pięciu Armii.

Od strony Gór Mglistych zaczęły napierać oddziały goblinów pod dowództwem Bolga. Wspierane były one przez wilki i wargów. Mimo heroicznej walki króla krasnoludów, gobliny, które opanowały górę, miały znaczną przewagę liczebną. Nawet nadciągające z odsieczą orły nie zdołały ich całkowicie rozproszyć. Sytuację zmienił Beorn, u którego, dzięki zaufaniu jakie wzbudzał Gandaf, wcześniej kampania się zatrzymała na nocleg, jedzenie i zaopatrzenie. Beorn to potomek ludzi zamieszkujących Góry Mgliste, hodowca zwierząt, który ich nigdy nie jadł. Zabijając Bolga, zatrzymał inwazję goblinów.

Śmierć Thorina

W bitwie poległ także bohatersko walczący Thorin. Ciekawe jest, że przy tych zmaganiach hobbit Bilbo Baggins nie odznaczył się tu niczym specjalnym, gdyż założył swój Jedyny Pierścień, stając się niewidzialnym.

W obliczu śmierci Thorina zachował jednak przyzwoitość, oddając przywłaszczony skarb. Przywódcę krasnoludów pochowano z należytym szacunkiem, składając rodowy Kamień na jego piersi.

Aby zapoznać się z Pieśnią o Perle, można przeczytać choćby polskie

tłumaczenie Czesława Miłosza jej greckiej wersji.

dante